Od jodełki do cegiełki. Wzory układania desek podłogowychPodłogi drewniane są bardzo chętnie wybierane ze względu na swoją trwałość, wygląd i charakter, jaki nadają wnętrzom. Jednak poza wyborem rodzaju i koloru drewna istotne jest także zastanowienie się nad samym ułożeniem desek podłogi. Zdecydować się możemy na najprostsze ułożenie w sposób równoległy albo na jeden spośród wielu dostępnych wzorów, na przykład szachownica, jodełka czy cegiełka.

Jak wybrać wzór układania podłogi?

Po wybraniu rodzaju drewna, jego barwy i wielkości desek, przychodzi pora na zdecydowanie się, w jaki sposób je ułożyć. Wybrany wzór zależy oczywiście od naszych upodobań, ale warto brać pod uwagę również kierunek padania światła z okien czy lamp (wzór podłogi najlepiej układać w tym samym kierunku), wielkość i kształt danego pomieszczenia oraz już istniejące elementy aranżacyjne we wnętrzu. Dodatkowym wyzwaniem może stać się również układanie podłogi z kilku gatunków czy kolorów drewna, a także z deseczek różnej wielkości.

Popularne wzory układania podłogi drewnianej

Deski podłogi drewnianej możemy układać w najróżniejsze wzory, poniżej przedstawiamy kilka wykorzystywanych najczęściej:


Wróć do bloga